+36-1-361-6454 info@mozgaskontroll.hu

Befagyott váll szindróma

Cikk közzétételének dátuma: 2025. március
Kategória: Gyógytorna | Váll
fájó váll
A befagyott váll szindróma alattomosan alakul ki, de a mindennapokat is megnehezítheti. Kezdetben csak enyhe fájdalom jelentkezik, később azonban a váll mozgása egyre inkább beszűkül, akár évekre is. Szerencsére megfelelő terápiával a folyamat lassítható, sőt, visszafordítható! Cikkünkben bemutatjuk a betegség három fázisát, valamint azt, hogy milyen kezelési lehetőségekkel enyhíthetők a panaszok.
A befagyott váll szindróma egy fokozatosan kialakuló, vállízületi mozgás beszűküléssel és kezdetben fájdalommal járó állapot. Tudományos vizsgálatokon alapuló megállapítás, hogy a vállízületet körülvevő ízületi tok hónalji részét érintő gyulladással indul, majd kialakul a vállízületi merevség. Kialakulásában genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszanak. Az érintett páciensek csaknem 70%-a nő és leggyakrabban az 50 éves korosztály érintett. A probléma általában az egyik oldali vállat érinti. Befagyott váll esetében a fájdalom gyakran hirtelen kezdődik és egyre fokozódik, amit az aktív, majd a passzív vállmozgások fokozatos csökkenése követ.

A befagyott váll szindróma három szakasza

A szakirodalom három fázist különböztet meg, melyek átfedésben követik egymást:

  1. Akut vagy fájdalmas fázis: Éles fájdalom jellemző, amely véghelyzeti vállmozgások esetén fokozódik.
  2. Merev fázis: Ebben a fázisban a fájdalom enyhülni kezd, azonban a vállízületi mozgások fokozatosan csökkennek.
  3. Oldódó fázis: A vállízületi mozgások javulni kezdenek.

A folyamat 5 hónaptól akár 3 évig is tarthat. Kezeléssel a tünetek enyhíthetők és a mozgáskorlátozottság lerövidíthető. A befagyott váll terápiájában kulcsfontosságú a fizioterápia. A terápiás módszert az aktuális stádium határozza meg.

Kezelési lehetőségek a betegség különböző szakaszaiban

Az első fázisban, amikor a vezető tünet a fájdalom, gyengéd terápiás módszereket alkalmazunk. A terápia elsődleges célja a fájdalom csökkentése, amit vállmobilizációval, az izmok lazításával és kineziológiai tapingel tudunk elérni.

A mozgásterjedelem csökkenésével jellemezhető második fázisban a terápia célja a mozgásterjedelem növelése, melyet az izomnyújtási technikák és az aktív manuálterápiás módszer segíthet.

A harmadik fázisban elkezdhető a megfelelő erősítő gyakorlatok végzése a nyújtás mellett.

A legtöbb páciens konzervatív terápiára jól reagál. A házi feladatok rendszeres végzése is kiemelkedő szempont a terápia sikeressége szempontjából. Fontos a terápiát időben elkezdeni, ahol személyre szabott segítségben részesül.

Ha további kérdései vannak, foglaljon időpontot gyógytornára telefonon vagy a weboldalunkon keresztül!

Share This