A köpölyözés eredete
A köpölyözés egy ősi technika, mely Kínából eredeztethető. Legkorábbi alkalmazásáról szóló feljegyzésben Ge Hongot (i.sz. 281-341) említik. Ekkor még a köpöly poharat szarv helyettesítette, ezért régi nevén úgynevezett „szarv technika” -ként nevezték. Célja a gennyes kidudorodások elvezetése volt. Később a Qin dinasztia idején alkalmazták bambusz vagy agyagpohárral fájdalomcsillapítás, szédülések ellen.
A 20. században már üvegpoharakat alkalmaztak mely nagyon hasznos változtatás volt ugyanis az üvegen keresztül lehetett látni a bőrt és annak elváltozásait is a kezelés során és így az adott reakciókat is figyelhették. A 20. század végére kifejlesztettek egy másik vákumosító módszert, mely során a pohár tetejére egy szelepet szereltek és mellé egy kis kézi működtetésű pumpát helyeztek, hogy tűz nélkül is létre lehessen hozni a vákumot.
Napjainkban a köpölyözés
A köpölyözés manapság igencsak elterjedt módszer, fizikai közérzet javításokon át egészen a gyógyításig, rehabilitációig is elterjedt technika. Hatásmechanizmusát tekintve igen sokoldalú, a keleti orvoslásban leginkább a test energiaáramlását azaz a „csí”-t kívánják befolyásolni. Míg a nyugati orvoslás szerint izmok kezelésére és a véráram felpezsdítésére alkalmazzák.
Gyógytornász szemmel
A modern gyógytornász szemléletben a köpöly igen sokoldalú kiegészítő kezelési módszer. A véráramlás fokozása mellett rengeteg pozitív hatása van, többek között izomlazítás, fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés. Újabb kutatások szerint a fasciakezelésekben is rendkívül jól megállja a helyét.
Hogyan is működik a köpölyözés, hogyan éri el ezeket a hatásokat?
A köpöly a vákuum segítségével erős szívóhatással bír, mely elemeli az adott bőr és kötőszöveteket és vérbőséget okoz a kezelt területen. A vérbőség hatására felgyorsulnak az adott területen a szervezet öngyógyítő folyamatai, ezáltal fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés is végbemegy. Az új fasciakutatások szerint képesek vagyunk vele a fascia mélyebb, középső rétegét is mobilizálni.
Mik azok az esetek, amikor nem alkalmazhatunk köpölyt?
- Akut sérülés a kezelendő bőrfelületen, csonttörés
- Vérzékenység
- Szívbetegségek (Relatív kontraindikáció, orvossal való konzultáció javasolt)
- Magas láz
- Fertőző betegségek
- Pszichés labilitás
- Előző kezelés helye még látszik (Másik területen kezelhető)
- Ájulás
- Daganatos megbetegedések (Orvosi engedélyhez kötött)
Személyes tapasztalataim kiválóak a köpöllyel, szinte mindig alkalmazom derékfájáskor, vállfájdalmakor és különböző izomlazításos eseteknél. A páciensek is rendkívül elégedettek vele és szeretik is, ha alkalmazom rajtuk a technikát. Az egyetlen dolog, amit nagyon fontos megjegyezni: Ha nem közérzet javításként akarjuk alkalmazni, hanem rehabilitációban, gyógyításban, fontos szem előtt tartani, hogy kiegészítő technika, önmagában nem elég kezelésként.
Amennyiben kérdésed maradt vagy szeretnél időpontot kérni gyógytornára, fordulj hozzám bizalommal!