Az inzulinrezisztencia az az állapot, amikor az inzulin még termelődik ugyan, de a hatását már nem tudja kielégítően kifejteni. A sejtek inzulin-receptorai elégtelenül működnek, az inzulin nem tud kielégítően kötődni a sejtekhez, ennek következményeként a sejtek „éheznek”.A glükóz felhalmozódik a vérben, ami hosszútávon 2-es típusú diabéteszhez, vagy ún. prediabéteszhez vezet.
Sok esetben éveken át rejtve marad ez az állapot, csak egy orvosi vizsgálat kapcsán (pl. foglalkozás-egészségügyi) derül ki, hogy baj van. Ez hosszútávon, különböző krónikus betegségek kialakulásához vezethet.
Mi is az inzulin?
Az inzulin nem más, mint a hasnyálmirigy (pancreas) speciális sejtcsoportja ( szigetsejtek), ezen belül is, a ß-sejtek által termelt hormon, mely az emberi szervezetben a vércukorszint szabályozásában játszik kiemelkedő szerepet.
Étkezés alkalmával a vércukorszint megnövekszik, ennek hatására a hasnyálmirigy inzulint választ ki, mely a véráramba kerülve a szőlőcukrot (glükóz) a test sejtjeibe juttatja a sejtek glükóz-csatornáin keresztül. Egészséges embereknél ez a funkció teszi lehetővé, hogy a vércukorszint normál tartományban maradhasson. Ezen kívül az inzulin a fehérje- és zsírháztartásban is fontos szerepet tölt be.
Az inzulinrezisztencia lehetséges okai
A pontos ok ismeretlen, de a kialakulásában fontos szerepet játszanak genetikai tényezők és a helytelen táplálkozás/mozgásszegény életmód. Ennek a folyamatnak az eredménye elhízás, mely további betegségek előfordulási gyakoriságát növeli. Ilyenek lehetnek a különböző szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus,TIA (átmeneti agyi keringési zavar) stroke), a meddőség.
Az inzulinrezisztencia tünetei és kezelése
A legtöbb esetben az inzulinrezisztencia tünetmentes, de gyanúra adhatnak okot a rendszeresen visszatérő fertőzések, az elhízás, a meddőség, a száraz bőr és a fáradékonyság is.
A kezelés három fő pillére:
- Rendszeres testmozgás
- Étrend megváltoztatása
- Gyógyszeres kezelés
A gyógyszeres kezelésre abban az esetben van szükség, ha az életmódváltás (rendszeres testmozgás, megfelelő étrend) nem elegendő.
Mindennap mozogjunk legalább 30-60 percet, ami lehet egy könnyed séta is a friss levegőn, de ha lehetőség van rá, aerob (cardio), és erőnléti edzéseket is végezhetünk, természetesen egyénre szabottan, szakember (személyi edző, gyógytornász) segítségével. A rendszeres testmozgás elősegíti a vércukorszint egyensúlyban tartását.
Étrend inzulinrezisztencia kezelésére
Az inzulinrezisztencia étrendi kezelése gyakorlatilag megegyezik a testsúlycsökkentő étrenddel. Egyik legfontosabb szempont az individualitás. Az egyén energiaszükségletéhez igazítva kell az étrendet kialakítani oly módon, hogy a napi kalória-bevitelt kell csökkenteni 500-600 Kcal-val. Az étrend legyen energiaszegény, zsírszegény, fehérjedús, rostdús, hozzáadott cukortól mentes, alkoholmentes. Célkitűzés a heti 0,5-1 kg testtömeg csökkenés. Ezt a célt az alábbi módon érhetjük el.
Nyersanyag válogatás:
- Sovány húsrészek, szárnyasok (bőr nélkül), halak, vadhúsok, felvágottak közül az alacsony zsírtartalmúak (selyemsonkák, baromfi párizsi, baromfi virsli)
- Zsírszegény tejtermékek (1,5% zsírtartalmú tej), tejkészítmények (sovány sajtok, csökkentett zsírtartalmú tejszín, sovány túró, 12%-os tejföl)
- Zöldségfélék, gyümölcsök (élelmi rostban gazdag zöldségek, alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsök. A hozzáadott cukrot tartalmazó gyümölcslevek, gyümölcskészítmények kerülendők!
- Száraz hüvelyesek, diófélék fogyasztása alkalmanként megengedett.
- Kenyerek, pékáruk közül a teljes kiőrlésű, rostban gazdag termékek fogyasztása javasolt, a hozzáadott cukrot tartalmazó, magas zsírtartalmú pékáruk fogyasztását kerülni kell!
- Zsiradékok közül elsősorban a növényi zsírokat tartalmazó olajok ajánlottak (napraforgó, olíva, repce), kenőzsiradékként az alacsonyabb zsírtartalmú (light) margarinokat érdemes előnyben részesíteni.
- Az italok közül elsősorban az energiát nem tartalmazó ásványvizeké a főszerep, de megengedett az energiamentes (mesterséges) édesítőszereket tartalmazó italok fogyasztása is.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a magasabb rosttartalmú étrend mellet fontos szerepet kap a bő folyadékbevitel (2-3 liter/nap). Ezt legkönnyebben úgy érhetjük el, ha óránként másfél-két pohár energiamentes folyadékot fogyasztunk.
Ételkészítési eljárások inzulinrezisztenciával küzdőknek
A főzés vízben, zöldség lében történjen, pároljunk minél kevesebb zsiradék hozzáadásával, a sütéshez érdemes Római tálat, sütőzacskót, teflont használni. Ételek sűrítéséhez alkalmazzunk alacsony zsírtartalmú tejfölt vagy kefirt/joghurtot, száraz rántást, de a legideálisabb az ételeket sűrítés nélkül elkészíteni. Az ételeket lazíthatjuk teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérrel, zabpehellyel/zabkorpával, tojással.
Tartós testtömeg csökkenést csak az étrend szigorú betartásával, rendszeres testmozgással és szükség szerint gyógyszeres kezeléssel lehet elérni.
Felhasznált irodalom:
http://www.endokrinkozpont.hu/inzulin-rezisztencia#inzulinrezisztencia-tunetei
http://diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/insulinresistance/Insulin_Resistance_Prediabetes-508.pdf
http://www.elitmed.hu/ilam/klinikum/az_inzulinrezisztencia_gyogyszeres_kezelese_9829/ Dr. Kis János Tibor, Dr. Sipos Evelyn
http://diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/prediabetes_ES/Pre_Diabetes_EN_SP_508.pdf