Kezdjük is egy mindenkit érdeklő kérdéssel: mi is az a Scheuermann-kór? A Scheuermann-kór a gerinc fejlődési rendellensége, amikor a csigolyák a fejlődési rendellenesség okán ék alakúvá válnak. Többnyire a gerinc háti szakaszát érinti. Tipikus tünete a domború hát és gerinc mozgásainak beszűkülése.
Mitől alakulhat ki ez a gerinc betegség?
A betegséget egy gyermekkori csontosodási zavar okozza, ami a növekedés befejeződéséig tart. A növekedés idején a csigolyák zárólemezének csontosodása szenved zavart. Felszíne egyenetlenné válik és, a csigolyák közti porckorong betüremkedhet. Ezt a jelenséget hívjuk Schmorl-herniának.
Ahogy már fent írtam a csigolyák ék alakúvá válnak. Ez a jelenség okozza a háti gerinc szakasz fokozott görbületét. A megnövekedett háti domborulat kompenzálása miatt a nyaki és az ágyéki szakaszon szintén megnövekednek azon szakaszok homorulatai. Ez a leggyakrabban előforduló típusa a Scheuermann-betegségnek. Azonban a betegség nem csak a háti szakaszt érintheti, hanem kialakulhat a háti-ágyék, vagy csak az ágyéki szakaszon is. Ilyenkor a görbületek nem fokozódnak, hanem ellaposodhatnak.
Hogyan lehet diagnosztizálni a Scheuermann-kórt?
Pontos diagnózist a röntgen vizsgálat adhat, de már a fizikális vizsgálat alatt is szembetűnő lehet a gerinc deformitása vagy mozgásának beszűkülése. Görbe hátat természetes nem csak ez a betegség okozhat. A fokozott háti kifózis a legtöbb esetben az izmok diszbalanszából, és egy tartáshibából ered. Mégis akkor hogy döntik el, hogy ki az, akit röntgenre küldenek? Mind a szakorvosnak, mind a gyógytornásznak a tarsolyában van olyan speciális teszt, amivel jól igazolhatja a betegség gyanúját.
A legjellemzőbb betegedésre utaló tünetek
Sokszor tünetmentes is lehet a betegség lefolyása, és csak a felnőtt korban elvégzett röntgen kép mutatja, hogy gyermekkorban lezajlott a betegség. Ha mégis okoz tüneteket a betegség, akkor az már a gyermekek 8 éves korában is jelentkezhet fáradékonyság és rossz tartás képében. Az érintett csigolyák ütögetésre érzékenyek, a gyermek nem tudja magát kihúzni, görbe marad a háta. Van, hogy deréktájon fájdalmat is jelez a páciens. A comb hátsó oldalán futó izmok feszessé vállnak, míg a mellizmok túlfeszülnek és zsugorodnak.
Hogyan kezelhető a Scheuermann-kór?
A válasz egyszerű: mozgással. A páciens személyre szabott gyógytorna gyakorlatokkal, minden napos gyakorlással jó eredményeket érhet el. A növekedés befejeződéséig fontos a rendszeres gyógytorna, de aztán sem szabad teljesen elfelejtkezni róla, hiszen így a lezajlott betegség felnőttkori következményeit tudjuk csökkenteni, megelőzni. Fontos, hogy mind gyermekkorban, mind felnőtt korban kialakítsuk a megfelelő ergonómiai körülményeket (megfelelő magasságú íróasztal, szék; helyes emelési technika stb). Ritkán szükséges fűző kezelés is. A fűzőt minden esetben ortopéd szakorvos rendeli el, mellette viszont ugyanúgy gyógytornáznia kell a páciensnek. Igen ritka esetekben pedig csak a műtéti megoldás jöhet szóba.
Amennyiben kérdésed maradt vagy szeretnél időpontot kérni gyógytornára, fordulj hozzám bizalommal!
Kérj Lillához időpontot a honlapunkon!