A plantaris fascitis, avagy magyarul talpi bőnye gyulladása egy makacs gyulladásos állapot, ami hosszú heteken, akár hónapokon keresztül meg tudja nehezíteni az ember életét. A talpi bőnye a sarokcsonttól induló, a lábközépcsontokig húzódó kötőszövetes lemez, melynek feladata a talpi boltozatok fenntartása, a terhelés elosztása és a csillapítása.
Miért pont nálam jelentkeznek a tünetek?
Nagyon gyakori futóknál, főként azoknál, akik hirtelen, a fokozatosság elvét nem betartva, gyorsan emelik a terhelést és a távot. Nagy túlsúly esetén, rossz cipőválasztáskor, de akár egyéb mozgásszervrendszeri kórkép következményeként is kialakulhat.
Hogyan ismerhető fel a betegség?
Ha a fájdalmad a sarokcsont tövében, a talpi oldalon jelentkezik és reggel, az ágyból kikelve az első lépéseket érzed a legrosszabbnak, akkor jogosan élhet benned a gyanú, hogy plantaris fascitised van!
A talpfájdalom kezelése
Általánosságba véve kimondható, hogy minél tovább vannak jelen a tünetek és minél nagyobb a fájdalom, annál tovább tart a rehabilitáció! Ezért fontos, hogy időben keress fel szakembert, aki személyre szabott terápiával tud segíteni, hogy minél előbb visszatérhess a gondtalan hétköznapokba!
A kiváltó ok megszüntetése után a terapeutád biztosan ellát specifikus erősítő és nyújtó gyakorlatokkal, illetve megtanítja, hogy hogyan tudod masszírozni és lazítani a talpi bőnyét. Az esetlegesen kiújuló problémák elkerülése érdekében érdemes megtervezni egy fokozatosságon alapuló edzéstervet! Ha a gyulladás nagyon makacs, akkor a szakember ajánlhat lökéshullám terápiát is, illetve, ha konzervatív terápiára kevésbé reagál, akkor végső esetben akár szteroid injekciót adása is indokolttá válhat a gyulladás mielőbbi felszámolásához.
Amennyiben kérdésed maradt vagy szeretnél időpontot kérni gyógytornára, fordulj hozzánk bizalommal!
Kérj időpontot gyógytornára a Mozgáskontroll Központba!